Las Fallas De Valencia - Czyli Święto Ognia
Każdego roku na początku marca, żegnając koniec zimy i witając początek wiosny, Walencja zmienia się miejsce pełne gigantycznych kartonowych rzeźb zwanych ninots.
W tym okresie miasto tętni rytmem pokazów pirotechnicznych i rozbrzmiewa dźwiękami muzyki, przy której uczestnicy fiesty bawią się do białego rana. Zwieńczeniem festiwalu jest finalna La Crema, kiedy wszystkie przygotowane konstrukcje ustawione na ulicach Walencji zaczynają płonąć i wypełniają Walencję blaskiem i żarem płomieni.
Zobacz dokument o Święcie Ognia w walencji (film z napisami)
Warto dodać, że podobne święto ognia znajdziemy także w Alicante. Tam nosi ono nazwę Ognisk św. Jana (lub w wersji hiszpańskiej: Hogueras de Alicante) i obchodzone jest w czerwcu – na powitanie lata.
Historia
Początki święta w Walencji sięgają XVI wieku, kiedy to tutejsi cieśle postanowili uczcić swego patrona św. Józefa, paląc konstrukcje tworzone z drewnianych odpadów. Z czasem niektóre z nich zaczęły przybierać kształty ludzkie, by ostatecznie przekształcić się w formy znane współcześnie oraz karykatury znanych osób. Wiele źródeł historycznych sięga również do czasów Cesarstwa rzymskiego, gdy na fiestach zwanych saturnaliami żegnano zimę. Dzisiejsza zabawa jest mieszaniną obu źródeł. Zachowane są przy tym silne motywy religijne (zwłaszcza oddawanie czci Matce Boskiej Osób Opuszczonych) oraz elementy świeckie.
Obchody
Współczesne falle to ogromne, kolorowe monumenty. Nadal są prześmiewczym wyrazem opinii publicznej na bieżące, lokalne tematy. Montuje się je na początku marca na ulicach Walencji. Każda posiada temat dla dorosłych i dla dzieci. Wtapiają się one w tło miasta, tworząc harmonijną, bajkową przestrzeń.
Każda falla jest centrum lokalnego stowarzyszenia. 16 marca fallery i fallerzy zakładają swoje tradycyjne stroje. Odbywa się przemarsz przez miasto wszystkich uczestników oraz wybranie najładniejszej fallery zarówno w kategorii dorosłych, jak również dzieci oraz odbiera się nagrody przyznawane przez urząd miasta za najciekawsze i najładniejsze falle. Wieczorem odbywa się cabalgata, czyli przemarsz przez miasto lokalnych orkiestr, odbywają się pokazy jazdy konnej, a następnie trwa całonocna zabawa aż do rana. Następnego dnia ma miejsce ofrenda i jest to ofiara kwiatów Matce Boskiej. Przez miasto wówczas maszerują wystrojone fallery, niosąc ze sobą bukiet kwiatów.
Podczas Las Fallas począwszy od 1 marca na Plaza del Ayuntamiento codziennie o godzinie 14-tej odbywa się La Mascleta – pięciominutowy pokaz huku i dymu petard. Całe święto trwa do 19 marca, kiedy to w nocy wszystkie falle zostają spalone.
Zobacz widowisko pokazu dziennego - MASCLETA
Hiszpańskie Święto Ognia co roku przyciąga ogromną liczbę turystów z całej Hiszpanii oraz z zagranicy. Popularnością cieszą się też wyjątkowe pokazy sztucznych ogni. Odpalanie petard i fajerwerków jest bardzo efektownym i atrakcyjnym elementem festiwalu.
Walencję na Las Fallas odwiedza około 2 milionów turystów. Święto Ognia to wyraz przywiązania Hiszpanów do tradycji, przeciwnicy narzekają na koszty, hałas i tłok.
Nie zmienia to faktu, że Hiszpańskie Święto Ognia Las Fallas to popularny festiwal znany na całym świecie.